Son yılların en popüler ismi olan kripto paralar, önümüzde ki yıllarda tüm dünyaya hakimiyet kuracağa benziyor. Bu şekilde de devlet hükümetleri tarafından artık dijital paralara legallik gelmesi gerekiyor. 2008 yılında Satoshi tarafından üretilen ilk Bitcoinde sonra son 8 yılda çok büyük bir gelişme kaydeden coinler yatırımcıların yeni umudu haline geldi. Yatırım yapmak isteyen büyük Türk veya Yabancı yatırıcımlar değişik dijital para borsalarından cüzdan satın alarak yatırımlarını yapıyorlar ve kısa süreler içinde büyük karlar elde ediyorlar. Türkiye’de kripto paraya devlet nasıl bakıyor, devlet ilk zamanlarda illegal olarak görse de yatırımcıların önünü alamayacağı ve gerçekten büyük bir yatırım aracı olduğunun farkına varmasıyla beraber dijital paralar üzerine çalışmalar yapmaktadır.

Bitcoin Vergisi

Bitocin vergilendirilmesi için önce tam anlamıyla ne olduğuna karar verilmesi bekleniyor.

Dijital paraların üzerine yapılan çalışmalarda değişik vergi işlemleri ve kanunlar düzenlendiği bilinmektedir. maliye bakanlığı, SPK ve MB kripto paralar üzerinde incelemeler yapmakla beraber son günlerde devlet tarafından açıklama gelmiştir ve şu şekildedir;  ‘ son günlerde hızla yükselişe geçen bitcoinlerin vatandaşlar tarafından aşırı ilgi görmesinden kaynaklı olarak, bitcoinlerin gelirleri vergilendirilecektir. ‘ eğer kripto paralar emtia olarak adlandırılırsa bu dijital paralar gelir vergisine tabi tutulacak. Diğer bir olasılıkta ise menkul kıymet gelirleri veya para olarak değerlendirilebilir şeklindedir. Merkez bankası uzmanları eğer bu bir para olsaydı muhakkak devlete ait bir bankadan basılması gerekirdi ya da herhangi bir karşılık değerinin olması gerekirdi diyerekten, bitcoinlere para denilmeyeceğini de açıklamalarına eklemiştir.

Bitcoine Vergi mi geliyor?

Bitcoinler son yıllarda popülerleşmesi üzerine ülkemizde de hükümet tarafından incelemelere alınmıştır. Hükümet üzerine birtakım çalışmalar sürdürmekle birlikte açıklamalarda bulunmuştur. Merkez bankası, dijital paraların isminin kesinlikle para olmayacağı bunun yerine, emtia ya da menkul kıymet olarak değerlendirileceği öngörülmektedir. Merkez bankası ve SPK tarafından değerlendirilen kripto paralara emtia olarak kabul edileceğini açıklasalar da henüz net olarak bir şey söylemek mümkün değildir. Fakat çalışmalar devam etse de vergilendirme sistemine açıklık getirildi. Bitcoine vergi mi geliyor, bitcoinlere bir isim koyma çabasında olan hükümetin amacı; çünkü herhangi bir vergi alınması durumunda vergi alınan şeyin bir isminin olması gereklidir.

Emtia olarak değerlendirilen kripto paralardan 2 şekilde vergilenme uygulanabilir. Öncelikle herhangi bir vatandaş bitcoin alış satış işlemi yaparsa ve bundan kazanç elde ederse değer artış kazancı ve arizi kazanç olarak vergilendirme işlemi uygulanacaktır. Diğer bir vergilendirme ise, eğer sürekli olarak bitcoin alıp satıyorsanız ve bu şekilde gelir elde etmişseniz bu durumda da gelir vergisi beyannamesi vererek kazancınız doğrultusunda gelir vergisi ödemesi yapmak zorundasınız.

Vergi Uygulaması Nasıl Olacak?

Hükümet eğer emtia olarak kabul ederse kripto paraları bu şekilde vergilendirme uygulanacaktır. Kabul edildiği taktirde bir yatırımcıysanız tek seferde yatırımınızdan minimum 24.000.000 TL kar elde etmiş olmanız gereklidir. Yani eğer yatırımınızdan 24 bin TL altında bir kazanç elde ediyorsanız bu kazancınızdan herhangi bir vergilendirmeye tabi tutulmayacak, gelir vergisi ödemeyeceksiniz. Aynı zamanda coin madencileri sermaye ve emek karışımında bir faaliyet sürdürdükleri için, emek ağırlıklı bir ticarete devam edilirse bu şekilde hükümete TİCARİ KAZANÇ vergisi ödenmesi gereklidir. ayıra bu coinlerin satıldığı platformalar vardır.

Türk alt yapılı platformlarında işlem başına bir komisyon elde edilmektedir. Yani coinlerle herhangi bir alım satım işleminde aracılıktan dolayı kendilerinin belirlediği bir yüzde hesabı üzerine kazanç sağlamaktadırlar. Bu platformlarda vergilendirmelere dahil sayılacaktır. Eğer emtia değil de merkez bankası, dijital paraları menkul kıymet olarak kabul ederse, bu şekilde gelir vergisi ödenecek buna ek olarak KDV ödenmeyecektir. Emtia da gelir vergisine ek olarak KDV ödenmesi gereklidir. Fakat menkul kıymetlerde KDV ödemek zorunlu değildir.

Bitcoinleri para olarak değerlendirmeyen merkez bankası gelecek günlerde bu çalışmalarını sonlandırarak net bir bildirge yayınlayacak ve muhtemel 2018 itibariyle bitcoin ve diğer alt coinlere yeni birer isim verilerek, vergilendirme işlemlerine gidilecek bu şekilde ülkemizde de legal bir konuma yükselecektir. Henüz net bir şey olmamasına rağmen SPK ve MB tarafından çalışmaları süründürülen kripto paralara herhangi bir isim konulmazsa devlet tarafından kripto paralar için aynı Euro ve Dolar döviz kurları gibi herhangi bir vergi işlemi uygulanmadan sadece takibi yapılacaktır.