Ripple Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ripple nedir, ripple bir dijital para birimi ve aynı zamanda para biriminin açık ödeme ağına verilen isimdir. Diğer coinler gibi açık kaynak kodlu ödeme sistemi üzerine kurulmuştur. Ripple sisteminin amacı kullanıcı veya yatırımcıların sınırlandırılmış olan ağlardan kurtulmasına yardımcı olmaktır. Sınırlandırılmış konulardan bahsi ise kredi kartı, banka kartları, ücret kısıtlaması yapan Bankalar veya pay pal gibi kurumların döviz masrafları ve işlemdeki karmaşıklardan dolayı gecikmeleridir. Ripple ne işe yarar, bu dijital para birimi dolaşımdaki paranın serbestçe akmasını sağlamaktadır.

Ripple sistemi aynı internet gibi çalışmaktadır. Bunun hakkında kriptografi uzmanlarından olan David Schwartz sistemi şu şekilde açıklamaktadır; ‘’ Bugünkü ödeme sistemleri 80’lerin başındaki e-postalar gibi. Her sağlayıcı müşterileri için kendi sistemini kurdu ve eğer insanlar farklı sistemler kullanıyorlarsa, birbirleriyle kolayca etkileşim kuramıyorlardı. Sistem, farklı ödeme sistemlerini birbirine bağlamak için tasarlandı. ” diyerek ripple sisteminin asıl amacı ve gerekçelerini özetlemiştir. Aynı zamanda sistemin büyük şirketlerde yaşanan para akış kontrolünün kaybedilmesi ve bil akışı kontrolünü kaybetme ihtimallerini de ön görmektedir.

Ripple Sistemi Kime Aittir?

Ripple sisteminin protokolünü Open Coin şirketi kurmuştur. Open coin şirketi ise Chris Larsen ve Jed McCaleb ortaklığında kurulmuştur. Sistem kurucu ekibi oldukça sağlam ve tecrübeli kişilerdir. Şirket ortaklarının geçmişinde bitcoin sistemi geliştiricilikleri vardır. Open Coin şirketi yakın bir tarihte Andreessen Horowitz, FFAngel IV, Lightspeed Venture Partners ve Bitcoin Fırsat Fonu’ndan bir miktar fon satın almıştır. Şirket Opencoin.org ile karıştırılmamalıdır.

Ripple Bitcoin Benzer mi?

Bitcoinler ve ripple benzerlik gösterse de aynı diyemeyiz. İkisinin ortak özellikleri ise P2P denilen eşler arası güvenli geçiş yani 3.kişi olmadan alım satım transferi mümkün olan bir sistem üzerine kurulmuştur. Aynı zamanda ripple ve bitcoinler de formüller ve gizli şifreleme yöntemleri ile para haline getirilmiştir. Kopyalanamaz ve çalınamaz, iki para birimi de kullanıcı ve yatırımcılarına dijital güvenlik sağlar.

Ripple’i Gelecekte Ne Bekliyor?

Bitcoin ve ripple çok fazla karşılaştırılmaya alınan iki para birimidir. Fakat bunu rakip mal hizmet olarak görmek yanlıştır çünkü ripple ve bitcoin tamamlayıcı mal hizmet bütünüdür. Ripple ağının döviz kurlarını kesintisin ve hızlı bir şekilde transfer işlemlerini yapması için özel tasarlanmıştır. Reel veya dijital para ayırmaksızın paraların aktarımı yapılmaktadır. Protokol üst düzey yöneticilerinin ripple geleceğinin çok parlak olduğunu söylemektedir. Çünkü çok fonksiyonlu ve kullanıcı dostu olan bir para birimidir. Hem reel paraya hem de dijital paralara hizmet ettiği için kolaylıkla yatırımcı bulmaktadır.

Ripple 2018 başlangıcı itibariyle orta vadeli yatırım peşindeki coin yatırımcılarının dikkatini çekmeyi başardı gibi gözüküyor. İlk çeyrekte aldığı ivme ana coin kabul edilen bitcoin’in sarmal bir döngüye girip bazen yerinde sayması çoğunlukla da düşmesi sonucu Ripple’da değer kaybetmiş gibi gözüküyor fakat Ripple’ın farklı bir yapısıının olduğunu bilmek gerekiyor.

ripple nereden alınır 2018

Ripple 2018 yılının 2. ve 3. çeyreğinde yukarı yönlü bir ivme yakalaması beklenen coinlerden.

Ripple ve Bitcoin Kullanıcılarının Ağ Üzerinden Ne Gibi Fayda Sağlayabilirler?

Ripple kendi birimi dahil birçok alt coin ve bitcoinlere işlem hızını yükseltecek ve para birimleri arasında bağlantı kuran bir sistem olduğu için yatırımcı ve katılımcıların hepsine kolaylık sağlamaktadır. Ripple sistemi oldukça başarılı bir şekilde kurulmuş ve insanların tamamen istek arzularına göre tasarlanmıştır. Blok onaylarını ve işlem onayları uzun süre bekletilmeden anında işlem gördürülmektedir.

Kaç Tane Ripple Vardır?

Para birimi ve sistem ağının şuan ki planlamalara göre 100 milyar ripple oluşturmayı düşünmektedir. Bu üretim hacminin yarısı para sirkülasyonu için diğer kalan yarının ise şirkette tutulacağı ön görülmektedir.

Ripple’ın Fiyatı Ne Kadardır?

2013 yıllarında 1 dolardan 115 işlem görebiliyordu. Şuan da ise yaklaşık olarak 1.000 dolardan işlem görmektedir.

Ripple Nereden Satın Alınır?

Ripple satın almak isteyen yatırımcılar kendi platformları üzerinden de alabildiği gibi birçok dijital para borsasından satın alma işlemlerini gerçekleştirebilirler. En hızlı ripple işlemleri için Binance Borsasından satın alabilirsiniz.