Birikim ya da yatırımların tutarı ne olursa olsun, ülkemizde bankalardan destek almaktayız. Hem istediğimiz an kontrol edebilmek hem de güvenlik tehditlerine karşı önlem alabilmek adına tercih ettiğimiz bu hesaplar, kripto para birimlerine yapılacak olan yatırımlarda da aynen geçerlidir. Ancak, Bitcoin ya da türevlerine yatırım yapacak olan kişilerin, herhangi bir bankadan hesap açtırarak Bitcoinlerini burada saklaması ne yazık ki mümkün değildir. Bunun için, tercih edecekleri aracı kurumlardan ya da cüzdan hizmeti veren firmalardan wallet adı verilen hizmeti almaları gerekmektedir. Bitcoin yatırımı yapmak isteyen ve cüzdan alarak kendisini güvenceye almak isteyen kişiler için bu alanda birçok farklı alternatif bulunmaktadır. Şuan Bitcoin cüzdanları için araştırma yaptığımız zaman; iki farklı uygulama karşımıza çıkmaktadır. Bunlar;

  1. Sıcak Cüzdanlar
  2. Soğuk Depolar

Sıcak Cüzdan Nedir?

Bitcoin alan kişiler eğer sık sık cüzdanlarını kontrol etmek istiyorsa, bu durumda doğrudan sıcak cüzdanlara yönelmelidirler. Bu cüzdanlar özellikle sürekli olarak al sat işlemi yapan kişiler tarafından kullanılmaktadır. Sıcak cüzdan sahipleri, hesaplarını sürekli olarak kontrol edebildiklerinden dolayı, hesapları internet sunucularına bağlanacaktır. Şuan sıcak cüzdan alımı yapabileceğiniz hem yerli hem de yabancı birçok internet sitesi bulunmaktadır.

Soğuk Depo Cüzdanı Nedir?

Bitcoin cüzdanları arasında belki de en çok kullanılan cüzdan türünde, özellikle çok büyük yatırım yapan kişiler karşımıza çıkmaktadır. Eğer kişiler Bitcoin yatırımı yaparken uzun vadeli bir işlem yapmayı amaçlıyorsa, bu cüzdan türünü alabilir ve kendileri için isteğin dışında açılmayacak şekilde çevrimdışı hesapları olacaktır. Şuan uzun vadede yatırım yapmak isteyen kişiler için Bitcoin saklamanın en güvenilir cüzdan yönteminin soğuk depolar olduğu da açık bir şekilde bilinmektedir. Ayrıca, çevrimdışı hesaplarda tutulduğundan dolayı bilgisayar korsanları tarafından hesabınızın ele geçirilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Ancak, soğuk depolarda, anlık işlem yapılması, sıcak cüzdanlara göre çok da mümkün değildir.

Güvenilir Bitcoin Cüzdanları

Bitcoin cüzdanları yukarıda belirttiğiniz iki ana başlığa ayrılmaktadır. Ancak, her firma farklı bir isim ile cüzdan hizmeti sunduğundan dolayı piyasadaki isimler bir hayli farklıdır. Şuan kullanım alanları ve isimlerine göre en güvenilir cüzdan hesaplarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

  • Kağıt Cüzdanlar (Paper Wallets): Bu cüzdanlar, adından da anlaşılacağı üzere, coin hesabınızdaki tutarların somut bir şekilde kağıda basılmasının ardından sizlere teslim edilmektedir ve fiziki cüzdan özelliği taşımaktadır. Herhangi bir şekilde ciddi maliyeti olmayan bu cüzdan türü, özel anahtarlar ve kare kodlar ile korunduğundan dolayı internet üzerinden izniniz dışında kimse erişim sağlayamayacaktır. Ancak, cüzdanın güvenliği, tamamen kişilere bağlıdır.
  • Donanım Cüzdanları (Hardware Wallets): kağıt cüzdanlara oranla daha güvenli bulunan donanım cüzdanları ya da hardware wallets, türevlerine göre güvenli olmasının yanı sıra hem işlevsel hem de daha kullanışlıdır. Burada coin hesabı özel anahtarlar kullanılarak dijital bir USB belleğe aktarılacaktır. Ancak, bu cüzdan, hem yüksek miktarlarda Bitcoin yatırımı yapmak isteyen hem de uzun vadede kazanç hedefleyen kişiler açısından kullanışlıdır. Şuan en çok tercih edilen donanım cüzdanlarının markasına baktığımızda TREZOR ve Ledger Nano isimlerini verebiliriz.
  • Masaüstü Cüzdanları (Desktop Wallets): Bu cüzdan türü, kişilerin kendilerine ait bilgisayarlarına indirebilecekleri programlardan farksızdır. Ancak, bu cüzdan türü kullanılacağında, kişilerin bilgisayarlarında bazı özel donanımlar ya da işletim sistemi şartı aranabilecektir. Şuan masaüstü cüzdanları Windows, OS, Ubundu ve Mac işletim sistemine ait bilgisayarlarda kullanılabilmektedir.
  • Mobil Cüzdanlar (Mobile Wallets): Kişilerin kolay bir şekilde Bitcoin cüzdanları ve hesap detaylarına ulaşabilmeleri için geliştirilen mobil cüzdanlar, Android ve İOS işletim sistemine ait cep telefonlarında kolaylıkla kullanılabilmektedir. En çok tercih edilen uygulamanın ismi ise Blockchain’dir. Cüzdan tipinin son zamanlarda çok fazla kullanılmasındaki neden ise, QR Kod özelliği bulunmasından dolayı Bitcoin harcama işlemleri ve transfer işlemlerinde büyük kolaylık sağlıyor olmasıdır.

Kişilerin Bitcoin cüzdanları için fiziki bir ürün arayışlarında, tercih etmeleri gereken cüzdanlar yukarıdaki gibidir. Fiziki kelimesinden de anlaşılacağı gibi bu cüzdanlar, tamamen kişilere ait olmakta ve takibi kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Ancak, internet ortamında firma güvencesinde sunulan hizmetlere oranla, güvenlik konusunda iki kat dikkat edilmesi gereken uygulama olduklarından söz etmemiz doğru olacaktır. Çünkü, fiziki Bitcoin cüzdanı kullanan kişilerin, kendi güvenlikleri ve Bitcoinlerinin güvenliklerini kendilerinin sağlaması gerekmektedir.

Web Tabanlı Bitcoin Cüzdanları

Bitcoin cüzdanları için kullanabileceğiniz diğer hizmetler de tamamen web üzerinden sağlanmaktadır. Bu hizmetten faydalanan kişiler, cüzdanlarını kontrol etmek için internet bağlantısı kurmaları gerekmektedir. Ancak, bu yoldan cüzdan sahibi olacak kişilerin güvenlikleri açısından çok fazla coin biriktirmeleri ne yazık ki tavsiye edilmemektedir. Şuan web üzerinden Bitcoin cüzdanı hizmeti alabileceğiniz firmalara baktığımız My Ether Waleet ve Green Address örnek olarak gösterilebilir.

Eğer kısa süreli yatırım yapılacaksa ya da Bitcoin’in fiyat artışları ile anlık kar edilmesi amaçlanıyorsa, kişiler web tabanlı cüzdanları tercih edebilirler. Ancak, uzun vadede kesinlikle dikkat edilmesi ve güvenilmemesi gereken cüzdanlardır.