Tüm dünyanın yakından takip etmeye başladığı kripto para piyasasında, geçtiğimiz aylarda çok önemli gelişmeler meydana gelmiş ve asıl ilgi bu gelişmeler sonrasında bu piyasaya kaymıştı. 1 Ağustos tarihinden itibaren gündeme gelen bu gelişmelere baktığımızda, şifreli dijitl para birimi teknolojisi denildiğinde akıllara gelen Bitcoin üzerinde yoğunlaştığını görmekteyiz. Bitcoin piyasasında meydana gelen fikir ayrılıklarının bir göstergesi olarak, para biriminin ikiye ayrılması ortaya çıkmıştır. Bitcoin bölünmesi ile birlikte, hem şifreli dijital para piyasasında bulunanlar hem de bu piyasaya yeni girecek kişiler, iki ayrı Bitcoin ile karşılaşacak ve işlem yapacaklar.

Bitcoin bölünmesi sonrasında, artık iki ayrı para birimi ile işlem yapılacaktır. Burada ortaya çıkan para birimleri ise şu şekildedir.

  1. Bitcoin Cash (BCC)
  2. Bitcoin Klasik (BTC)

Mevcut bölünme meydana geldiği zaman, resmi bir açıklama yapılmamıştı. Ancak, Bitcoin madencileri tarafından yapılan açıklamalara bakıldığı zaman, bu ayrılığın doğruluğu karşımıza çıkmaktaydı.

Bitcoin Bölünmesinin Sonuçları

Bitcoin’in geçmişine baktığımız zaman, dijital para biriminin şuan 10 yaşına geldiğini görmekteyiz. Binlerce madencinin bulunduğu bu piyasada, madencilerin indirmesi gereken zorunlu blok değerlerinde, bölünme sonrasında biraz daha artış meydana geldi. Şuan bu piyasada bulunmak isteyen ve mevcut madencilerin indirmesi gereken zorunlu blok değeri 150 GB’ın yukarısına çıktı. Bunun yanı sıra, Bitcoin işlemleri bu blok içerisinde yapılacağından dolayı, madencilerin sürekli olarak güncelleme yapması gerekmektedir.

Bitcoin Gold ve Bitcoin Cash

Bitcoin çatallanması sonucu oluşan Bitcoin Gold ve Bitcoin Cash Analizi

Para biriminde bu bölünme sonrasında yaşanan sorunlar sadece zorunlu blok değerinin artması ile de açıklanamayacaktır. Bunun beraberinde, transfer işlemlerinde de belirli gecikmelerin yaşandığı bilinmektedir. Şuan büyük dosya boyutları ile yapılacak transfer işlemlerine baktığımız zaman, işlemlerin sorunsuz bir şekilde tamamlanmasının neredeyse 10 ya da 20 dakikalık bir gecikme ile mümkün olduğunu görmekteyiz.

Bitcoin bölünmesi sonrasında madenciler ve onlardan yansıyan haberler sonucunda bilinenler sadece bu kadardı. Ancak, gelecekte Bitcoin ve dijital şifreli para birimlerinin kullanılması yönünde araştırma yapan uzmanlar, sonuçların çok daha kötü bir hale gelebileceği hakkında araştırma yapmaktadırlar.

Bitcoin Bölünmesinde Uzman Görüşleri

1 Ağustos ve sonrasında gündemden düşmeyen bu bölünme, uzmanlar tarafından yapılan yorumlar ile daha fazla araştırılmaya başladı. Uzmanların yaptığı araştırmalara baktığımız zaman, gelecek dönemlerde Bitcoin alışverişi yapılmasının ya da Bitcoin transferi yapılması işlemlerinin daha fazla gecikeceği ve bu gecikmelerin dünya genelinde saatleri bulabileceği belirtilmektedir. Onay sürecinde yaşanacak olan gecikmelere eğer bir önlem alınamazsa, piyasanın ciddi zarar alacağı düşünülmekteydi.

Uzmanların yaptığı yorumlar ve piyasa analizlerine bakıldığı zaman, Bitcoin cüzdanlarına aktarılan kripto paraların, otomatik olarak Bitcoin Cash ile güncelleneceğini, kağıt cüzdan kullanan ve burada Bitcoin saklayan kişiler tarafında ise en ufak bir kayıp yaşanmayacağı belirtilmektedir. Son bir değerlendirme yaptığımızda ise, uzman görüşlerinin piyasanın zarar göreceği hakkında yorum yapılmış olsa da, Bitcoin piyasasının ciddi yükselişinin devam ettiğini, yatırımcı sayısının ve bu piyasada adeta zengin olan kişi sayısının arttığı görülmektedir.