Belirli algoritmalar doğrultusunda kullanılabilen ve şifrelenmiş kodlar bütünü olarak karşımıza çıkan kripto paralar, artan değerleri ile birlikte birçok kişinin ilgisini çekmeyi başarmıştır. Şuan piyasada coin olarak da adlandırılan bu para birimleri arasında en çok kullanılanı, dikkat çekeni ve en fazla değere ulaşmış olanı ise Bitcoin’dir. Çok kullanılıyor olmasına rağmen, kısıtlı sayılara kadar çıkacak olması ve algoritmalarının da zorlu olmasından dolayı, birçok yatırımcı alt coinlere yönelmeye başlamıştır. Altcoin yatırımı yapacak olan kişiler, tıpkı Bitcoin’de olduğu gibi, belirli algoritmalar kullanacak ve karşılığında yine kripto para sahibi olacaktır.

Alt coin kullanımında sayının giderek artmasındaki temel neden, Bitcoin sisteminden daha farklı bir algoritma yapısına sahip olmasıdır. Bundan dolayı, Bitcoin ile alt coin arasındaki farklılığın sadece algoritma yapıları olduğundan söz edebiliriz.

Altcoin Algoritmaları Nelerdir?

Bitcoin dışında alt coin sistemleri üzerine ilgi duyanlar, birçok farklı algoritma ile karşılaşacaktır. Bunların her birinin amacı aynı olsa da, kullanım kolaylığı ve kişilere hitap etme şekli birbirinden farklıdır. Bu durumları dikkate aldığımız zaman, altcoin yatırımı yapacak kişilerin sıklıkla kullandıkları algoritmaları şu şekilde sıralayabiliriz.

  • IPO / Shares
  • QUARK
  • Keccak
  • Sha – 256
  • SCRYPT

Burada bahsedilen algoritmalar arasında, Sha – 256 şifreleme türü, hem alt coin hem de Bitcoin çıkaran kişiler tarafından kullanılmaktadır. Ancak, Bitcoin ile eşdeğer olan ve kullanıcı sayısı da en az onun kadar fazla olan Litecoin ise, Scrypt şifreleme algoritmasını tercih etmektedir.

Yine bahsettiğimiz algoritmalar arasında dikkat çeken Keccak algoritması, Maxcoin ile ünlenmiş olan bir sistemdir. CPU tabanlı sistemlerde daha çok tercih edilen, ekran kartı ile çalıştırılan mining programlarında da daha fazla kazanç elde ettiren bu uygulama, şuan için vazgeçilmez arasında bulunmaktadır.

Kullanılmakta olan algoritmalar arasında Quark ise, biraz daha kısıtlı kullanıcı sayısına sahiptir. Çünkü, Quark tabanlı coin kullanımı yapabilmeniz için, işlemcinizin oldukça yüksek bir güce sahip olması gerekmektedir. Quark için gereken işletim sistemi şartını tamamlarsanız, Qurark tabanlı uygulamalardan ciddi karlar elde edebilirsiniz.

Son olarak Ipo tabanlı coinlere bakacak olursak, Ripple coin türü kullanıcıları tarafından kullanıldığından söz edebiliriz. Eğer şifrelenmiş coinler Ipo türünden şifrelenmiş ise, Shares oranı hesaplaması sonrasında size kazanç sağlayacaktır.

Neden Altcoin Üretilir?

Bitcoin dışında altcoinlerin üretilmesinin en önemli nedeni, zorluk seviyesidir. Altcoinlerin daha kolay çıkarılması ve kullanılan algoritmaların da anlaşılır olması, bu durumu ortaya çıkarmıştır. Şuan piyasada en çok tercih edilen Bitcoin ve Litecoin, yüksek seviyede zorlukta kazıldığından dolayı klon coil olarak da adlandırılan alt coinlere yönelme ortaya çıkmıştır. Bu coinlerin değerleri ise, arz ve talep kanununa göre değerlendirildikten sonra exchange sitelerinde kendisine bir değer bulur. Altcoin yatırımı, özellikle piyasaya yeni giren kişiler tarafından tercih edilmekte ve kişilerin kendini ve kullandığı sistemi geliştirmesi ile birlikte, diğer kurlara çevrilebilmektedir.

 

Yatırımcısına En Fazla Kazandıran Altcoinler

Aldıkları crowdfunding‘ler yani yatırımlar sonrası projeleri hayata geçen alt coinler zaman içerisinde Bitcoin kadar olmasa da kripto pazar içerisinde kendilerine yer edindiler. Bitcoin ve ethereum ile birlikte kripto pazar sıralamasında ilk 10 içerisinde yer alan altcoinleri sizler için doğuşlarından günümüze kadar olan kısımdaki artış ve düşüş oranlarını analiz ettik.  Alt coinlerden en fazla işlem görenleri ve yatırımcı bulanları bitcoin cash, bitcoin gold, bitconnect, ripple ve litecoin oldu.

Bitcoin Cash

Bitcoin Cash

Bitcoin Cash 2017-2018 Analizi

 

Bitcoin Gold

Bitcoin Gold

Bitcoin Gold 2017-2018 Analizi

 

Bitconnect

Bitconnect

Bitconnect 2017-2018 Analizi

 

Ripple

ripple

Ripple 2017-2018 Analizi

 

Litecoin

litecoin

Litecoin 2017-2018 Analizi