Döviz piyasalarını takip eden kişilerin sıklıkla karşılaştıkları dijital para, coin ya da Bitcoin gibi tabirler, 2009 yılından itibaren hayatımıza giren bir para sistemidir. Kripto para olarak da nitelendirebileceğimiz bu birimler, en bilinen adı ile Bitcoin’dir. Genel olarak bir tanım yapmamız gerekirse, bu para birimlerinin Blockchain teknolojisinin geliştirilmesi ile ortaya atıldığını söyleyebiliriz. Bu teknoloji ile birlikte ortaya çıkan dijital paralar, yalnızca akıllı bilgisayarlar üzerinden üretilebilen, güçlü yazılım ve serverlar ile teknolojik cihazların kullanılması ile birlikte ortaya çıkarılabilmektedir. Dijital para yatırımı için araştırma yapan kişiler, en çok Blockchain adı verilen bu teknolojinin varlığından bilgi sahibi olmak istemektedirler. Bu teknoloji, aslında tamamen bankacılık sistemleri ile eşdeğer bir uygulamadır.

kripto pazar

kripto para pazarı

Dijital para yatırımı konusunda 2017 yılının çok önemli olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Çünkü hem Bitcoin hem de diğer kripto para birimlerinin değerlerine bakıldığı zaman, günden güne arttığını ve özellikle Bitcoin’in binlerce liraya eşdeğer hale geldiğini görmekteyiz.  Şuan Bitcoin ve Türk Lirası paritesine bakacak olursak (BTC/TRY) 21 bin TL’nin üzerinde olduğunu, Bitcoin ile Amerikan Doları arasındaki pariteye baktığımızda ise (BTC/USD) 6 bin Dolar’a yaklaşan bir değer olduğundan söz edebiliriz. Hala da artmaya devam eden Bitcoin değeri, mevcut yatırımcısını zengin etmiş, hala yatırım yapmakta tereddütü olan kişilere de umut ışığı yakmıştır.

Bitcoin Özellikleri Nelerdir?

Bitcoin’e yatırım yapmak isteyen kişilerin öncelikli olarak bu para biriminin özelliklerinden haberdar olmalıdırlar. Bitcoin’in sahip olduğu özellikler ise şu şekildedir.

  • Her şeyden önce Bitcoin bağımsız bir para birimidir. Bağımsız olarak nitelendirilmesinin nedeni ise, herhangi bir ülkeye ait olmaması ya da herhangi bir ülke tarafından resmi para birimi olarak kullanılmamasıdır.
  • Bitcoin kullanıcıları yapacakları işlemlerde anonimlik ile işlem yapacaktır. Çünkü, bu para birimi uçtan uca şifrelidir. Farklı hesaplara aktarılıp farklı para birimlerine de çevrilebilmektedir. Kişiler kendileri için bir Bitcoin hesabı açmak istediklerinde, yalnızca mail adreslerini kullanarak ek bir işlem gereksinimi olmadan, yatırıma adım atabilmektedirler.
  • Diğer yatırım piyasalarına kıyasla, piyasaya çok daha kolay girilebilmektedir. Kişiler Bitcoin ve diğer coinler hakkında bilgi sahibi olduklarında, kısa bir süre içerisinde yatırıma başlayabilmektedirler.
  • Dijital para yatırımı sırasında dolandırıcılık neredeyse sıfır noktasındadır. Çünkü, yapılan tüm para aktarımları ya da madencilik faaliyetleri, server üzerinden kayıt edilmektedir. Bundan dolayı da, aktardığınız Bitcoin’in geri alınması ya da izniniz dışında kullanılması kesinlikle mümkün değildir.

Bitcoin’e Yatırım Yapmak Doğru Mu?

Bitcoin piyasaya ilk çıktığında, değer açısından oldukça makuldü. Ancak, şuan piyasanın büyümesi ve diğer spekülasyonlar sonrasında, binlerce liralık değere ulaştığı görülmektedir. Bununla birlikte birçok ülkede Bitcoin düzenlemelerine gidilmesi, yasaklamaların yapılması ve para birimi olarak tanınmaması, yatırımcıların ya da piyasaya ilgi duyanların kararlarında ikinci kez düşünmesine neden olmuştur. Öncelikle belirtmeliyiz ki, tüm gelişmeler Bitcoin piyasasına zarar verecek gibi dursa da, durum bundan farklıdır. Her olumsuz düşünce ya da gelişme sonrasında Bitcoin değerini arttırmaya devam etmiş ve şuan Bitcoin’in piyasa değerinin milyarlarca Dolar’a ulaştığı görülmektedir. Eğer tereddütleriniz varsa ve Bitcoin piyasasına girip girmemek arasında gidip geliyorsanız, aşağıda belirteceğimiz durumları da dikkate almalısınız.

  • Bitcoin, ortaya çıktığı ilk günden beri sürekli gelişmiş ve değerini arttırmıştır. Birçok ülke yasaklıyor olsa da, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere dünyanın bazı bölgelerinde alışveriş işlemlerinde Bitcoin kullanılma yoluna gidilmiştir.
  • Ekonomik kararlar ile ilgili araştırma yapılırken genellikle dünya çapındaki gelişmelere bakılmaktadır. Burada Bitcoin için en dikkat çeken durum ise, Birleşmiş Milletler tarafından Suriye’ye gönderilen maddi yardımlardır. Çünkü, Birleşmiş Milletler’in Suriye’ye göndermiş olduğu yardımlar, Ethereum Blockchain kullanılarak yapılmıştır.
  • Şuan dünyanın öncü ekonomileri arasında gösterilen Japonya, Bitcoin’in yasal bir ödeme yöntemi olarak kullanılacağını açıklamıştır.
  • Bitcoin madencisi olunmasa bile, mevcut paraların değerlendirilmesi bu piyasada mümkündür. Türkiye’de herhangi bir teşvik edici politika olmasa da, Bitcoin alım ve satım işlemleri güvenli şirketler aracılığı ile yapılmaktadır.
  • Döviz piyasalarında fiyat dalgalanmaları az olduğundan dolayı yatırımcılar kendisini güvende hissediyordu. İlk etapta Bitcoin piyasasında fiyat dalgalanmaları son derece fazlaydı. Ancak, Bitcoin ve kripto paraların birçok ülke ve piyasa tarafından kabul edilmesi ile birlikte, bu dalgalanmalar azalmıştır. Şuan birçok kurumsal firma, milyonlarca liralık yatırımını bu piyasalara yönlendirmiş durumdadır.