Şuan birçok ülke tarafından eleştirilen ve yasaklama noktasına gelinen dijital para piyasaları, tüm bunlara rağmen ilerlemesini sürdürüyor ve gelecekte resmi olarak birçok ülkede yürürlüğe gireceği konusunda haberlere de ev sahipliği yapıyor. Temel olarak bakıldığından hem yatırımcısına hem de kullanıcısına çok büyük avantajlar sağlayan Dijital paralar, bazı ülkeler tarafından da artık resmi bir şekilde üretilmeye başlayacak. Eleştirileri geride bırakan ve piyasaya tekrar güven duyulmasını sağlayan bu habere göre, dijital para basan ülkeler için şu bilgileri sıralayabiliriz.

  • Şuan birçok ülkede şifreli para birimleri kullanılmaktadır. Ancak, yatırım piyasalarındaki yöntemler, kendi para birimlerine zarar verdiği gerekçesiyle, engellenmeye çalışılmaktadır. Ülkemizdeki gelişmelerine baktığımızda ise, Akbank tarafından blockchain teknolojisine ciddi bir yatırım yapıldığı görülmektedir.
  • Şuan kripto para basan ülkeler sıralamasına dahil olan ve piyasanın hareketlenmesine neden olan haberlere baktığımız zaman, Santander, UBS, Deustche Bank ve Bank of New York Mellon’dan söz edebiliriz.
  • Ülkelere ait merkez bankaları dijital para basma konusunda net karar verdiklerinden dolayı, bu doğrudan piyasalarda bir canlanmayı da beraberinde getirecektir. Ancak, merkez bankalarının yapacakları bu hamleler kesinlikle Bitcoin üzerinde değerlendirilmemelidir.
  • Dijital para konusunda adım atmaya hazırlanan merkez bankaları, bunun için 2018 yılını hedef olarak gösterdiler ve 2018 yılına gelindiği zaman ticari amaçlı olarak dijital para birimlerinin kullanılacağını belirttiler.

Kendi Dijital Parasını Geliştiren Ülkeler

Dijital para basan ülkeler için sıralamada sayılar artarken, 2018 yılından sonra nasıl bir uygulamanın geleceği de merak konusudur. Yukarıda 4 merkez bankası için yaptığımız açıklamalar kişilere güven verirken, ABD’den gelen açıklamalar da kafaları karıştırmaya başlamıştır. ABD kaynaklı olarak kurulan Citicoin (Citi Group) tarafından yapılan açıklamalarda yatırım bankası olarak bilinen Goldman Sanchs’ın kendilerine ait bir dijital ürün geliştirdiklerini belirtti. SETL Coin adı verildiği belirtilen bu para biriminin birçok dijital para birimi ile yarışacağı ve hatta kullanım oranının daha fazla olacağı şeklinde de yorumlar bulunmaktadır.

bitcoin atm makinesi

Bankalar kendi Bitcoin ATM’lerini kurmaya başladılar bile.

Dijital para piyasasına girecek, kendi para birimini geliştirecek ve sektöre destek olacak ülkelerin sayısında artış olması, elbette ki olumlu bir durumdur. Ancak, alışılmış olan finansal piyasalardan çok farklı olan ve blockchain teknolojisinin hala geliştiriliyor olmasından dolayı bazı korkutan durumlar da vardır. Bunun başında ise güvenlik gelmektedir. Çünkü, dijital para birimi denildiğinde akla ilk gelen Bitcoin, sektörün kurucusu ve lideri olmasına rağmen geçtiğimiz günlerde skandal bir haber ile gündeme gelmişti. Bitcoin hesabında çalınma şeklinde haberlere yansıyan bu olumsuzlukta, tam 72 milyon dolarlık bir servetten de söz ediliyordu.

Algoritmalarını kendilerinin oluşturduğu ve dijital paraların da geliştiği Bitcoin piyasasında, bu durum elbette ülkeler tarafından da dikkat çekmiştir. Bundan dolayı, merkez bankalarının yapacakları hamlelerde nelerin kısıtlanacağı, ek güvenlik önlemlerinin alınıp alınmayacağı ya da dijital para birimi için oluşturacakları blockchain teknolojisinde, kişilere nasıl güvence verecekleri de, en büyük endişelerdendir. Bankalar kendi kripto para birimlerini oluşturmak için aralarında blockchain veya başka bir teknoloji ağını kullanmak adına karar verme aşamalarında olduğu kulağımıza geldi. Özellikle dünyanın en büyük bankalarının bir araya gelip yeni bir kripto para için