Bitcoin piyasalarında yeni yeni tanınmaya başlayan kavramlardan birisi olan ICO (Initial Coin Offerin), aslında sanal ortamda kurulan bir borsa sistemidir. Tanım yapılması gerekirse, ICO kuran şahıs ya da firmaların, yeni projelerinde kullanılması için Bitcoin ya da Ethereum karşılığında kendi kripto paralarını satışa çıkardığı ya da piyasadan para toplama amacıyla kullanılan yöntemdir. Bunun yanı sıra, daha önceleri piyasaya sunulan IPO (Inital Public Offering) sistemine biraz daha benzer olduğunu söyleyebiliriz. IPO’da, kısaca halka arz konusu işlenmekteydi. Güvenilir ICO’lar konusunda onlarca farklı araştırma yapıldığından dolayı, yatırımcı ve yatırımcı adaylarının, kesinlikle bu iki kavram arasındaki farklılıklara dikkat etmesi ve zarardan her zaman uzak durmak için önlemlerini alması gerekmektedir.

ICO’lar Ne Kadar Güvenilir?

ICO, fon toplamak ya da kripto paralarını piyasaya sunmak isteyen kişiler için son dönemlerin en popüler konularındandır. Başarılı sonuçlar elde edenlerin sayısı arttığından dolayı, cesaretli girişimcilerin kendilerine ait bir ICO oluşturduğu ve fon toplamaya hızlı bir şekilde geçtikleri bilinmektedir. Ancak, her uygulama sanıldığı kadar güvenli değildir. Bundan dolayı, kişilerin piyasada güven gören ICO’lara yönelmesi gerekmektedir. Güvenilir İCO’lar konusunda yaptığımız araştırmalarımız sonucunda, aşağıdaki listeyi sizlere sunabiliriz.

 1. Cypherium
 2. Waves
 3. Coinlancer
 4. Augur
 5. Lisk
 6. Digix
 7. ICONOMİ
 8. Wavesgo
 9. Suretly
 10. Monsterbyte
 11. Golden Fleece
 12. The Memessenger
 13. Oceanlab
 14. Monket Capital
 15. onG Coin
 16. Impak Coin
 17. Bitkapital
 18. Rentberry
 19. Loci
 20. Trippki
 21. RightMesh
 22. Experty
 23. NAU

Token Nedir?

Güvenilir ICO’lar listesinde araştırma yapan kişilerin karşısına doğrudan Token kavramı çıkacaktır. Birçok farklı alanda karşımıza çıkan bu kavram herkes tarafından jeton şeklinde tercüme edilmekte ve çok da doğru bir şey yapılmaktadır. İçeriğine baktığımız zaman, tokenin ICO kapsamında kullanılan bir jeton olduğunu söylemeliyiz. ICO’larda projelere kaynak sağlamak amaçlandığından dolayı, kimin ne kadarlık bir hizmet kullanabileceğini ya da daha açık bir kavram ile Kullanım Hakkı konusunda en net bilgiyi tokenlerin verdiğinden söz edebiliriz.

Kişiler ICOlara dahil olduklarında, bütçeleri dahilinde token sahibi olacaktır. Ancak, bu tokenleri, elbette bir maddi değerde olacak ve likiditesi de olacaktır. İstenildiği an bu tokenler ile yeni Bitcoinler alınabilecek, farklı fonlara girilebilecek ya da fon piyasasından çıkılması için bozdurulabilecektir. Ancak, kitle fonlaması alanında kişiler yoğunlaşmak istiyorsa, kesinlikle token birikimlerini değerlendirmeli ve yeni fırsatlarda bu tokenlerini kullanmalıdırlar.

Kitle Fonlaması (Crowd Funding) Nedir?

Kitle fonlaması, Bitcoin piyasasında kullanılan ve ICO ile IPO kavramlarında sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Öncelikle, kitle fonlamasının amaçlanması için, doğrudan kripto para piyasalarının anlaşılması gerekmektedir. Çünkü, kripto para birimleri, doğrudan kullanılmak ve kağıt paralara alternatif olabilmesi amacıyla geliştirilmiştir. Kitle fonlaması da bu amaca sadık kalmış ve dijital yatırım piyasalarında fon sağlayan bankalar konumunda olmayı sağlamıştır. Yani, klasik finansal yaşamda bankalar nasıl ki finansal açıdan destek oluyorsa, kitle fonlaması ile de kripto para dünyasında finansal destek sağlanmaktadır.

crowd funding nedir

2018 Crowdfunding Yatırımı Alan Projeler Kripto Pazarında Yerini Alacak.

2018 Yılında, özellikle yılın ilk çeyreğinde ismini duyabileceğiniz değerli ICO’ları Aşağıda Listeledik;

 • Loomia

 • Babb

 • Dadi

 • Coinmetro

 • Datawallet

 • Fabric

 • STK

Bu alanda destek almak isteyen kişilerin ise, sadece projelerinin olması gerekmektedir. Eğer internet ortamında projenizi anlatır ve yatırımcıları etkilemeyi başarırsanız, projenize Bitcoin ya da Ethereum bazında destek alabilirsiniz. Burada projeye göre değişkenlik gösteriyor olsa da, yatırım desteği verilen miktarların düşük ama yatırımcı sayısının bir hayli fazla olduğu görülmektedir.

Size projenizde destek olan kişiler ise elbette bir gelir bekliyorlar. Bunun için de anlaşma yapılıyor ve yeteri kadar fon toplamanız durumunda projenizi hayata geçiriyorsunuz. Proje hayata geçerken destek bütçesi kadar token verdiğiniz kullanıcılar da, sizin yatırım ortağınız ve geliri paylaşacağınız birer ortağınız haline gelecektir.