Kripto paralar 2000li yıllardan bu yana üretilmeye başlanmış yeni bir yatırım aracıdır. Kripto açılımı, saklı yazı demektir. Gizli kodlanmış sayılar sayesinde dijital paralar sanal ortamlarda üretilmiş ve tüm dünyada yatırımcılar tarafından büyük bir ilgi ve merakla araştırmaya başlanmıştır.

İlk çıkan kripto para niteliğindeki bitcoinler, üretilmeye başlandığı zamanlar insanlar tarafından çok fazla ilgi görmemiştir. Daha doğrusu insanlar yeni çıkan yatırım araçlarına eğilim göstermekte çekinmişlerdir. Daha sonra bitcoinler büyük karlar elde edince, tüm dünyada bir çığ gibi büyümüştür. Devamında birçok alt coin üretilmiş olmakla beraber insanların kripto paralara çok daha fazla merakları uyanmıştır. 1 – 2 yıl içinde çok büyük gelişmeler göstererek son yıllarda da dünyada olduğu gibi ülkemizde de yatırımcıların en çok ilgi gösterdiği araç haline gelmeyi başarmıştır. 2018 Kripto Para İçin Neler Bekliyor, 2017 yılında kripto paralarda %300 e yakın bir katlama görülmüştür.

Her geçen gün yeni alt coinlerin oluşmasıyla beraber dijital para borsalarında sürekli olarak artış göstermektedir. Türkçe alt yapılı olarak kurulan borsa sistemlerine vatandaşlarımız daha çok güvenerek yatırım yapmaktadır. 2018 kripto paralar için neler bekleniyor, bu yılda geçen yılın neredeyse 3 katı kadar bir artış beklenmektedir. Yeni çıkan kripto paraların artış göstermesi hem dünya üzerindeki dijital para hacminde artış hem de dijital paraların değerinde artışlar görülmektedir.

Borsayla ilgilenen tüm yatırımcıların çok hızlı bir şekilde kripto paralara geçiş yaptığını grafikler üzerinden görmemiz mümkündür. İnsanlar artık altın, dolar, Euro bazlı yatırımlardan çok gelecek vadeden bu paralara uzun veya kısa süreli yatırımlar yaparak, yatırımlarının kat ve katını geri almayı amaçlamaktadırlar. Tabi bu konuda kazanç sağlamak garanti değil, piyasa takibi ve bilgi birikimi ile hareket etmek gerekmektedir. Hiçbir şekilde bilginiz yok ve birikiminizi kullanmak istiyorsanız öncelikle bu işlemleri takip etmeli, öğrenmeli ve piyasa dalgalanmalarını ezberlemelisiniz.

2018 Kripto Para Piyasasında Neler Bekleniyor?

Bitcoinler geçmiş yıllardan bu yana çok büyük artışlar göstermektedir. Dönem dönem düşüşler yaşasa da artışları, düşüşlerini fazlasıyla telafi etmektedir. İlk çıktığı zamanlarda 3 dolar civarında olan Bitcoinlerin şuanda değeri dolar bazında 19.108,30’dur. 1 BTC = 73.805,77 TL’dir. Aynı dolar döviz kurlarındaki artışlar ve düşüşler gibi değişiklikler yaşanması, dijital para borsalarına saatlik değişim yüzdesi olarak yansımaktadır. 18.12.2017 günün ilk çeyrek değerleri şu şekildedir;

  • 1 Bitcoin = 19.108,30 Dolar
  • Son 1 Saatlik Değişim Yüzdesi % 0.07
  • 1 Günlük Değişim Yüzdesi % -2.65
  • Haftalık Değişim (7 Günlük) % 14.28

2017nin son günlerinde yaşanan bu değişimler, 2018 yılına da çok başarılı bir şekilde yansıyacak gibi görünüyor, yani 2018nin ilk çeyreğinde 25 dolar civarında artış beklenilmekle beraber sene bazına vurulduğunda, bitcoinler kendini yine %20lik bir katlayışlar büyüteceğe benziyor. 2018 Bitcoinler de Ne Bekleniyor, Her dönem yaklaşık 25 dolar artış gösteren bitcoinler, 4 ay sonunda yaklaşık 50 dolar ve 12 ay sonunda 200 dolar civarında bu da Bitcoinlerin 2018de 19.300,00 doları göreceğini göstermektedir. Sürekli olarak yaşanan değişimlerin ülkeler arasında yaşanan siyasi ve küresel tüm problemler fiyatları müthiş bir şekilde değiştirmektedir. Olası bir savaş ya da anlaşmazlık durumunda dolardaki fırlayış otomatik olarak bitcoinler katlamaktadır.

2018’in En Karlı Alt Coinleri Hangileri Olabilir?

2017nin son günlerinde ortaya çıkan coinlerin 2018 yılında çok büyük yatırımlara imza atılacağı ön görülüyor. Yeni çıkan coinlere yatırımcılar pek güvenmese de, her çıkan yeni alt coin dijital para borsa sistemlerine farklı otomasyonlarla gelmektedir. Yani her alt coin kendine ait bir sistemle üretilmektedir. Sistemlerin değişiklik göstermesiyle beraber, alt coinlerin masrafları, üretim hacimleri, üretim şekiller ve aynı zamanda global geçiş süreçleri minimuma indirilerek yatırımcıların daha çok ilgisi çekilmeye çalışılmaktadır. Gerçekten yeni çıkan coinlerde daha geliştirilmiş sistemler kullanıldığı için gelecek yılların yıldızları yeni coinler olabilir. 2018’in En Karlı Alt Coinleri Hangileri Olabilir dendiğinde, son günlerde ortaya çıkan IOTA coin mesela seneye bizim favorilerimiz arasında yer alacağa benziyor.

alt coin 2018 kripto paralar

alt coin 2018

İnsanlar yeni çıkan IOTA coinlerin Tangle sisteminden oldukça memnunlar. Türk ve dünya da ki tüm yatırımcılar tarafından ilgi gören alt coin çok kısa süreler içinde tavanları görmüştür diyebiliriz. Aynı zamanda yeni çıkan coinlerin, ilk günlerde fiyatlarının ve miktar hacminin çok geniş olmasından kaynaklı insanlar daha çok talep göstermektedir. 2018 yılında enflasyon riski düşük olan coinler daha revaçta olacak. Dünya siyasi gelişmelerinden dolayı herhangi bir ekonomik kriz ya da enflasyon riskine karşı tüm yatırımcılar önlem alma isteğindedirler. Bunu da en iyi şekilde enflasyon riskini minimuma indirerek başarabilirler. IOTA coin yanında bu yıl Dash coinler de favoriler arasına yer alacağa benziyor. Az masraf, dolaşım hızı ve para hacminin yüksek olmasından kaynaklı çok büyük bir artış görüleceği uzmanlar tarafından öngörülmektedir.