Dijital para piyasaları hakkında çıkan haberlere baktığımızda, birçok kaynak tarafından çift taraflı yorum yapıldığından söz edebiliriz. Bunun nedeni, ortaya çıkan gelişmelerin ve haberlerin yatırımcılar tarafından farklı, ülke ekonomileri tarafından da farklı değerlendirilmesidir. Şuan bakıldığı zaman kripto para yatırımı yapan bireylerin, artan değerler ile birlikte son derece memnun olduğu görülmektedir. Ancak, dijital paraların ülkelere ait para birimlerini tehdit altına alması ve birçok ticari faaliyette Bitcoin gibi kripto paraların kullanılıyor olması, tamamen olumsuz bir şekilde değerlendirilmektedir. Bundan dolayı da, dijital para yorumları takip edilmekte ve kişiler uzman görüşlerine bağlı olarak piyasadaki geleceklerini belirlemektedirler.

bitcoin 2018 yorumları

2018 Bitcoin, Ethereum, Ripple ve Alt Coinler için Hayalleri Süslüyor

Uzmanların Dijital Para Piyasası Hakkındaki Yorumları

Dijital para yorumları için en doğru kaynak, piyasada aktif olan yatırımcılar ile bu piyasaları yakın takibe alan uzmanlardır. Her iki açıdan da durumu araştırdığımızda, aşağıdaki gibi yorumlamalar karşımıza çıkmaktadır.

  • Bitcoin ve diğer dijital para yatırımcıları tarafından çok iyi bilinen Balaji Srinivasan, geçtiğimiz aylarda çok önemli açıklamalarda bulunmuştu. Yapmış olduğu açıklamanın detaylarına baktığımız zaman, özellikle Bitcoin ve Ethereum’un piyasada kalıcı olduğu ve bugünden itibaren 5 – 10 yıl içerisinde de çok farklı kullanım alanlarına sahip olacağı dikkat çekmektedir. Sadece bu açıklamaya bakıp, günümüzdeki Bitcoin değerlerine ve kullanım alanlarına baktığımızda, eşdeğer doğrulama yapılabilecektir. Ancak, Bitcoin kullanımının artması ile birlikte alınabilecek yeni önlemlerin olup olmayacağı konusunda net bir tahmin yapılamamaktadır.
  • Balaji tarafından yapılan açıklamaya bir eleştiri olarak gelişen ve Kathleen Breitman tarafından yapılan açıklamalara baktığımızda, hem Bitcoin hem de Ethereum’un sanıldığı kadar uzun süre piyasada olmayacağı, bunların yerine altcoinlerin daha ön plana çıkacağı belirtilmektedir. Ayrıca, Smith tarafından yapılan açıklamalarda, şuan piyasada çok dikkat çekmeyen ama son bir iki yıl içerisinde geliştirilen kripto para biriminin, 2018 yılında büyük bir çıkışa geçeceği belirtilmektedir.
  • Piyasada hızlı bir şekilde para kazanmak isteyen kişiler tarafından tercih edilen ICO, istenilene kısa bir sürede ulaşmanıza yardımcı olmaktadır. Ancak, buradaki manipülasyonlar ve riskler, birçok yatırımcıyı engellemektedir. Şuan piyasada en çok gündeme gelen konu olmasından dolayı, ICO’nun risklerinin dijital para piyasasına da zarar vereceği düşünülmektedir. Zengin yatırımcıların bu yöntemle piyasaya zarar vereceği bundan dolayı da fon desteği yapılmaması gerektiği, Ripple CEO’su Brad Garlinghouse tarafından yapılmaktadır.
  • Bitcoin tedarik ve çevrim işlemlerinin yapıldığı exchange uygulamalarına baktığımız zaman, blog sayfalarında genelde Bitcoin’in tehlikede olduğu düşünülmektedir. Çünkü, Bitcoin belli bir sayıya kadar piyasaya sürülecek ve bundan sonraki süreçte Bitcoin yalnızca kendi değerini korumaya yönelik gayret gösterecek. Eğer yapılan bu yorum geçerliliğini korursa, herhangi bir protokolü ve sınırlaması olmadan üretilen altcoinlerin, uzun vadede daha güvenilir ve kazançlı olacağı görüşü ortaya çıkacaktır.

Dijital para yorumları okurken mutlaka tarafsız olan yorumları ve spekülasyona uzak objektif bakabilen kaynakları tercih etmelisiniz. Kripto para dünyası her türlü sahte pompalamara açık bir mecra olduğu için özellik Çin ve uzakdoğu menşeili toplu hareketleri izleyebileceğiniz blogları takip etmeye çalışın. Bu yorumlara göre uzun ve kısa vadeli kripto para yatırımı için pozisyonunuzu kurmalı vaya korumalısınız.